top of page

Dlaczego kobiety powinny trenować karate

1.Aby rozwijać się fizycznie i duchowo.

Podczas treningów karate nie uczymy się jedynie walki oraz obrony. Podczas wszystkich ćwiczeń poznajemy możliwości fizyczne i psychiczne. Doprowadzamy się do granic możliwości, a wraz z upływam czasu pokonujemy je. Rozwijamy swoją sprawność fizyczną i zdolność do trzeźwego myślenia w chwilach zagrożenia.

2.Stawiać sobie nowe cele w życiu.

Idąc na pierwszy trening karate nie musisz być bardzo wysportowana. Jesteś tam po to, aby wypracować w sobie tę cechę. Nie musisz się przejmować tym, że nie dasz rady od razu wykonać wszystkich ćwiczeń, albo nie będziesz wykonywać ich perfekcyjnie. Celem może być wszystko. Większość z nich możesz zrealizować poprzez systematyczne treningi, czynny udział i chęci.

3.Aby pracować nad sobą i swoim charakterem.

Każdy dąży do samoakceptacji oraz rozwoju. Trudno jest cokolwiek ze sobą zrobić, siedząc na kanapie i oglądając denny serial. Przyjście na trening może kosztować wiele wysiłku, jednak już po kilku takich spotkaniach, można zauważyć różnicę w swoim zachowaniu. Po kilku miesiącach następuje poprawa sprawności fizycznej oraz wzrasta poziom samoakceptacji. Nie ma już wymówek przed samą sobą.

4.Aby umieć się obronić.

Obrona może mieć wiele znaczeń, jednak jedno z nich króluje nad innymi. W sytuacjach zagrożenia jesteś w stanie poradzić sobie z przeciwnikiem. Kiedy wiesz, co zrobić, gdy zaatakuje cię osoba, nawet wracanie wieczorem do domu nie jest tak przerażające. Kiedy wiesz, jak się obronić, jesteś bezpieczniejsza, ale i silniejsza.

5. Aby umieć poradzić sobie w różnych sytuacjach.

W karate nie chodzi jedynie o umiejętność obrony. Na treningach rozwijamy swoją sprawność nie tylko fizyczną. Podczas zajęć wzrasta czujność oraz logiczne myślenie. Dzięki temu rozwiązywanie, nawet codziennych problemów, nie powinno być trudne.

6. By poprawić swoją kondycję.

Dzięki systematycznym treningom, nawet bieg do autobusu staje się przyjemniejszy. Nigdy więcej nie będziesz dostawać zadyszki po wniesieniu zakupów do domu. Będziesz w stanie udowodnić swojemu dziecku, znajomym, ale przede wszystkim sobie, że jesteś w stanie przekraczać swoje granice.

7.Aby nauczyć się dyscypliny.

Światem rządzą schematy. Ludzie pilnują ludzi. Dyscyplina na treningach karate jest wysoka. Do trenera musisz zwracać się z szacunkiem oraz niezwłocznie wykonywać jego polecenia. Za niestosowanie się do poleceń, można spotkać się z karą. Treningi karate uczą dyscypliny oraz systematyczności, jednak nie wyglądają jak trening żołnierzy, bo jaka w tym przyjemność. Treningi prowadzone są tak, aby dawać z siebie wszystko, a jednocześnie odczuwać komfort fizyczny i psychiczny.

8.Aby się dobrze czuć z samą sobą.

Komfort bycia musimy wypracować sami. Nie zawsze będą nas chwalić, oraz mówić, jak jesteśmy dobrzy. Podczas treningów nie zmieniamy się jedynie fizycznie. Dzięki ludziom trenującym z nami, stajemy się częścią małej społeczności. Nie jesteśmy już tylko ludźmi chodzącymi po ulicy. Jesteśmy ludźmi, którzy mogą stanąć przed lustrem i powiedzieć „ dobrze jest być sobą”.

9. Aby nauczyć się pokory i wytrwałości.

Początki zawsze są trudne, ale najtrudniejszy jest pierwszy trening a właściwie przyjście na niego. Ból w mięśniach, zmęczenie oraz ogólny stan „ nie chce mi się” jest na początku normalny, ale jeśli nie wstaniesz i nie przyjdziesz nigdy nie poznasz uczucia wygranej. Jeśli chcesz cokolwiek ze sobą zrobić, nie wystarczy jeden trening. Musisz nauczyć się systematyczności oraz wytrwałości w dążeniu do celu, inaczej nie zrobisz nic.

10. Aby nauczyć się wymagać od siebie.

Karate wymaga od ciebie poświęcenia, ale ty musisz wymagać od siebie tego samego. Cała geneza karate działa w obie strony. Karate daje ci wiele możliwości, ale to jedynie od ciebie zależy, czy dobrze je wykorzystasz. Dajesz od siebie wiele i wiele otrzymujesz. Nie od razu, ale zapewniam cię, że warto czekać.

bottom of page